Správy z priemyslu
Domov / Správy / Správy z priemyslu / Hustota taveného kremeňa 2,2 g/cm³: Vlastnosti a sprievodca nákupom pre kupujúcich
Kontaktujte nás

Ak potrebujete pomoc, neváhajte nás kontaktovať

Hustota taveného kremeňa 2,2 g/cm³: Vlastnosti a sprievodca nákupom pre kupujúcich


Inžinier pripravujúci linku pece na nový proces doštičiek zvyčajne otvára dve otázky: aký stupeň čistoty je k dispozícii a aký ťažký je kremenný riad. Druhá otázka sa zriedka objavuje v údajovom liste ako formálna špecifikácia, ale závisí od nej každý manipulačný prípravok, limit zdvíhacieho zariadenia, rozvrh ohrevu a výpočet tepelnej hmotnosti. Odpoveď spočíva v hustote taveného kremeňa, čo je hodnota bežne zapísaná ako 2,2 g/cm³ a ​​rovnako bežne považovaná za fixnú prirodzenú konštantu. V skutočnosti je hustota odtlačkom prsta skla, ktorý je citlivý na proces, ovplyvnený výrobnou cestou, obsahom hydroxylových skupín, stopovými nečistotami a tepelnou históriou. Keď skúsený dodávateľ taveného kremeňa uvádza 2,20 až 2,21 g/cm³ pre číre kremenné sklo, tento úzky rozsah už kupujúcemu hovorí veľa o stabilite tavenia a disciplíne žíhania. Táto príručka vysvetľuje, čo hustota taveného kremeňa skutočne znamená, ako veľmi sa môže líšiť v jednotlivých triedach, ako ju merať, prečo je dôležitá v polovodičových, optických, vykurovacích a laboratórnych aplikáciách a ako by ju mali nákupné tímy používať pri porovnávaní výrobcu kremenného skla, dodávateľa alebo veľkoobchodníka.

Krátky záver je tento: nekupujte len s jediným číslom „2,2 g/cm³“. Zodpovedný výrobca kremenného skla poskytuje rozsah hustoty, skúšobnú metódu a certifikát o analýze. Praktický rozdiel medzi 2,18 a 2,23 g/cm³ vo veľkej difúznej trubici môže zmeniť hmotnosť komponentu o viac ako kilogram, zmeniť absorpciu tepla počas nábehu a niekedy naznačovať nekontrolovanú tepelnú históriu, ktorá sa neskôr počas prevádzky prejaví ako ochabnutie alebo devitrifikácia.

Čo je hustota taveného kremeňa a prečo by sa o to kupujúci mali starať?

Hustota je hmotnosť delená objemom. Pre husté, neporézne sklo, ako je tavený kremeň, je teoretická hustota určená atómovou štruktúrou. Tavený kremeň je amorfný oxid kremičitý; má rovnaký chemický vzorec ako kryštalický kremeň SiO₂, ale atómy sú usporiadané v náhodnej neusporiadanej sieti namiesto usporiadanej kryštálovej mriežky. Pretože táto náhodná sieť nedokáže zbaliť atómy tak efektívne ako kryštál, amorfný oxid kremičitý je merateľne menej hustý. Kryštalický alfa-kremeň má hustotu asi 2,65 g/cm³, zatiaľ čo hustota taveného kremeňa je blízko 2,20 g/cm³. Tento rozdiel približne 17 percent nie je chybou; je to priamy dôsledok sklovitej štruktúry, ktorá dáva tavenému kremeňu jeho nízku tepelnú rozťažnosť a vynikajúcu odolnosť proti tepelným šokom.

Kupujúci vidia hodnotu vyjadrenú v niekoľkých jednotkových systémoch a stojí za to vedieť, ako konvertujú. Jeden gram na centimeter kubický sa rovná 1 000 kilogramom na meter kubický, takže známy údaj o hustote taveného kremeňa 2,2 g/cm³ je rovnaký ako 2,2 × 10³ kg/m³. V imperiálnych jednotkách to zodpovedá približne 137,4 lb/ft³. Kremenná doska s rozmermi 300 × 300 × 10 mm má teda objem 900 cm³ a ​​vypočítanú hmotnosť približne 1,98 kg pri hustote 2,20 g/cm³. Rovnaká doska s hmotnosťou 2,24 g/cm³ by vážila približne 2,02 kg, a hoci sa 40-gramový rozdiel zdá byť v kresliarni triviálny, stáva sa významným, keď sú desiatky veľkých komponentov namontované na konzolovom konzolovom stojane vo vnútri pece.

Prečo by sa mal odborník na obstarávanie starať o rozdiel? Po prvé, hmotnosť ovplyvňuje prepravné náklady, manipulačné príslušenstvo a veľkosť robotických ramien používaných na nakladanie kremenných člnov a téglikov. Po druhé, hustota koreluje so štruktúrnou relaxáciou v skle: zložka, ktorá bola rýchlo ochladená z vysokej teploty, môže mať o niečo nižšiu hustotu ako pomaly žíhaná zložka rovnakého chemického zloženia. Po tretie, rovnomernosť hustoty je dôležitá v presnej optike, pretože lokálne zmeny hustoty spôsobujú lokálne zmeny indexu lomu. Keď sa nákupca spýta dodávateľa na hodnotu hustoty a metódu použitú na jej získanie, táto jediná otázka odfiltruje prekvapivý počet nekvalifikovaných obchodníkov, ktorí nikdy nevážili ani jednu vzorku pod vodou.

Kľúčové veci so sebou: Hustota taveného kremeňa je asi 2,20 g/cm³, čo je zhruba o 17 percent menej ako u kryštalického kremeňa a presná hodnota je užitočným ukazovateľom kvality skla, tepelnej histórie a riadenia procesu.

Hustota taveného kremeňa vs. iné materiály: praktické porovnanie

Hustota je často prvým triediacim kritériom, ktoré inžinier používa pri výbere materiálov pre vysokoteplotné alebo optické komponenty. Tavený kremeň sa často porovnáva s borosilikátovým sklom, sodnovápenatým sklom, hlinitou keramikou a nehrdzavejúcou oceľou, pretože tieto materiály zaberajú prekrývajúce sa aplikačné priestory v peciach, lampových skriniach, vákuových komorách a laboratórnych laviciach. Nižšie uvedená tabuľka ukazuje hodnoty nominálnej hustoty spolu s dvoma vlastnosťami, ktoré sú dôležitejšie ako samotná hustota: koeficient tepelnej rozťažnosti a praktická teplota pri nepretržitom používaní. Materiál môže byť ľahký, ale neužitočný v peci, ak sa príliš roztiahne, a môže byť hustý, ale úplne prijateľný, ak dizajn toleruje hmotnosť.

Typická hustota taveného kremeňa v porovnaní s inými technickými materiálmi používanými vo vysokoteplotných, optických a laboratórnych zariadeniach. Hodnoty sú nominálne a líšia sa podľa stupňa.
Materiál Hustota (g/cm³) CTE (×10⁻⁶/K) Praktická teplota pri nepretržitom používaní (°C) Typické použitie
Tavený kremeň (číry) 2.20–2.21 0.55 1100–1200 Rúry pece, tégliky, optické okienka
Syntetický tavený oxid kremičitý 2.20 0.52 1100–1200 UV optika, presné okná, polovodičové diely
Borosilikátové sklo 2.23 3.3 450 – 500 Laboratórne sklo, priezory
Sodno-vápenaté sklo 2.50 8.6 400 – 450 Fľaše, ploché sklo, jednorazové laboratórne predmety
Zliatina hliníka 2.70 23 300 Rámy a konštrukčné prvky
Keramika z oxidu hlinitého (96%) 3.72 8.0 1300 – 1500 Izolátory, opotrebiteľné diely, pecný nábytok
Nerezová oceľ 304 8.00 17 800 Steny komory, príruby, nosné konštrukcie

Rozdiel v hustote je ľahšie čitateľný, keď je nakreslený v mierke, takže tabuľka nižšie porovnáva rovnaké materiály ako vodorovné pruhy. Každý stĺpec je úmerný hodnote hustoty v gramoch na kubický centimeter a stupnica je pevne stanovená na 8 g/cm³, takže ľahšie materiály zo skupiny skla zostanú jasne rozlíšené a nie sú stlačené do neviditeľných kúskov.

Prvým praktickým pozorovaním je, že tavený kremeň a borosilikátové sklo majú takmer identické hodnoty hustoty, 2,20 až 2,21 oproti 2,23 g/cm³, no ich tepelné správanie nemôže byť rozdielnejšie. Ak by samotná hustota určovala, ktorý materiál zvoliť pre komponent pece, nebol by dôvod platiť prémiu za kremenné sklo. Rozhodujúcimi faktormi sú koeficient tepelnej rozťažnosti a maximálna teplota použitia, nie hustota. Tavený kremeň sa rozpína ​​približne pri 0,55 × 10⁻⁶ na stupeň Kelvina, čo je asi šesťkrát menej ako borosilikátové sklo, a práve táto nízka rozťažnosť dáva kremeni schopnosť prežiť rýchle zahrievanie a ochladzovanie bez praskania. Druhá poznámka sa týka hmotnosti. Doska z taveného kremeňa s rozmermi 300 × 300 × 10 mm váži približne 1,98 kg, pričom rovnaká doska z nehrdzavejúcej ocele váži približne 7,2 kg a rovnaká doska z keramiky z oxidu hlinitého váži približne 3,35 kg. V prípade veľkých kremenných okien používaných vo vákuových komorách každý milimeter hrúbky pridáva približne 2,2 gramu na štvorcový centimeter plochy, takže okno s priemerom 200 mm pri hrúbke 15 mm už pred pridaním montážnej príruby váži viac ako kilogram. Tretím postrehom je, že vyššia hustota neznamená pevnejšiu alebo tepelne stabilnejšiu časť. Oxid hlinitý je asi o 68 percent ťažší ako tavený kremeň, no jeho oveľa vyššia rýchlosť expanzie ho robí oveľa zraniteľnejším voči tepelným šokom v peciach s rýchlym cyklom. Stredná hustota kremeňa pri výrobe vykurovania a lámp poskytuje užitočnú rovnováhu medzi mechanickou stabilitou a nízkou tepelnou zotrvačnosťou, čo znamená, že tenké kremenné trubice sa rýchlo zahrievajú a rýchlo ochladzujú bez toho, aby ukladali nadmerné množstvo energie. Tabuľka tiež ukazuje, ako blízko sú si kremeň a borosilikát v skutočnosti, čo je dôvod, prečo ich zákazníci v laboratóriách niekedy nedokážu rozlíšiť iba ručne a musia sa spoliehať na zdokumentované materiálové certifikáty. Nakoniec, celkovým posolstvom je, že hustota taveného kremeňa patrí do skupiny vlastností a najlepšia voľba materiálu sa robí tak, že si prečítate celý profil vlastnosti a nie jedno číslo.

Kľúčové veci so sebou: Tavený kremeň je jedným z najľahších dostupných vysokoteplotných technických materiálov, ale jeho skutočná hodnota pochádza z kombinácie strednej hustoty s extrémne nízkou tepelnou rozťažnosťou.

Čo mení hustotu taveného kremeňa? Procesné premenné a rozdiely stupňov

Ak je tavený kremeň vždy SiO₂, prečo rôzne druhy vykazujú mierne odlišnú hustotu? Odpoveď spočíva vo fyzike amorfnej siete. Čistý sklovitý oxid kremičitý je otvorená, náhodná sieť kremík-kyslíkových tetraédov a akýkoľvek faktor, ktorý mení konektivitu alebo balenie tejto siete, posunie hustotu o malé, ale merateľné množstvá. Dva najdôležitejšie faktory sú obsah hydroxylových skupín a tepelná história, pričom nečistoty a štrukturálne poškodenie zohrávajú sekundárnu úlohu.

Hydroxylové skupiny, písané v sklárskej chémii ako Si–OH, rozbíjajú sieť kremík-kyslík nahradením mostíkových kyslíkových väzieb koncovými hydroxylovými skupinami. Vyšší obsah OH otvára štruktúru a tým znižuje hustotu. Typ syntetického taveného oxidu kremičitého na hydrolýzu plameňom s 800 až 1 000 ppm hydroxylu môže byť merateľne menej hustý ako druh nanášaný plazmou s menej ako 1 ppm, hoci rozdiel je typicky len v rozsahu 0,01 až 0,02 g/cm3. Táto malá odchýlka je dôležitá v presnej optike, ale zriedkavo v štrukturálnom kremennom tovare. Tepelná história je druhým dôležitým faktorom. Keď sa sklo rýchlo ochladí z vysokej teploty, neusporiadaná štruktúra "zamrzne" pri vyššej fiktívnej teplote, čo zanechá viac voľného objemu a vytvorí o niečo nižšiu hustotu. Keď je to isté sklo žíhané pomaly a držané blízko svojho žíhacieho bodu, sieť sa uvoľní do kompaktnejšieho usporiadania a hustota sa zvýši. Z tohto dôvodu môže trubica kremennej pece, ktorá bola správne žíhaná, vykazovať hustotu bližšiu k 2,21 g/cm3, zatiaľ čo zle žíhaná alebo ochladená časť môže sedieť bližšie k 2,19 g/cm3.

Svoju úlohu zohráva aj spôsob výroby. Elektrické tavenie prírodného kremenného kryštálu produkuje vysoko kvalitný priehľadný kremeň, zatiaľ čo fúzia plameňom s kyslíkovo-vodíkovým horákom môže priniesť vysoké hladiny hydroxylových skupín zo spaľovacej vodnej pary. Syntetický tavený oxid kremičitý vyrobený z chloridu kremičitého v plameňovom hydrolyzéri má ešte vyšší obsah OH, zatiaľ čo procesy pretavovania sadzí a plazmové procesy produkujú materiály s nízkym obsahom OH. Nižšie uvedená tabuľka sumarizuje konvenčnú klasifikáciu typu IUPAC široko používanú v priemysle spolu s typickými hladinami hydroxylových skupín a rozsahmi hustoty. Optické triedy JGS1, JGS2 a JGS3, ktoré sa objavujú v katalógoch kremenného skla vyrábaného v Číne, mapujú tieto rodiny: JGS1 je typicky syntetický tavený oxid kremičitý pre prácu s ďaleko ultrafialovým svetlom, JGS2 je kremenné sklo ultrafialovej kvality tavené z prírodného kryštálu a JGS3 je infračervený typ so zámerne nízkym obsahom hydroxylových skupín.

Bežné výrobné druhy taveného kremeňa a taveného oxidu kremičitého s typickým obsahom hydroxylových skupín a nameranými rozsahmi hustoty.
stupeň Výrobná cesta Typický obsah OH (ppm) Typická hustota (g/cm³) Reprezentatívne produkty
Typ I Elektrické tavenie prírodného kremeňa 3-30 2.20–2.21 Číre kremenné trubice, tyče, bloky
Typ II Fúzia kyslíkovo-vodíkového plameňa 150 – 250 2.20–2.21 Kremenné obálky v kvalite lampy
Typ III Plameňová hydrolýza SiCl4 800 – 1 000 2.20 JGS1 ďaleko-UV optické platne
Typ IV Plazmové nanášanie / pretavovanie sadzí 0,1–5 2.20–2.21 Infračervená optika s nízkym OH

Pre kupujúceho z praktického hľadiska vyplýva, že samotná hodnota hustoty nemôže identifikovať triedu, ale trieda bez hodnoty hustoty je neúplná. Keď továreň uvedie, že dávka polovodičových kremenných rúrok bola nameraná na 2,201 ± 0,003 g/cm³ po žíhaní, kupujúci sa dozvie, že výrobca rozumie štrukturálnej relaxácii, udržiava žíhacie pece a vie korelovať hustotu s výkonom. Naproti tomu obchodník, ktorý trvá na tom, že všetok tavený kremeň má presne 2,2 g/cm³ a ​​neponúka žiadnu správu o teste, nemá skutočnú viditeľnosť procesu. Súvisiacim javom, ktorý stojí za to vedieť, je zhutňovanie ožiarením. Rýchle neutróny alebo intenzívne žiarenie môžu zhustiť sklovitý oxid kremičitý až o 3 percentá, a preto sú špeciálne komponenty používané v jadrových a vesmírnych prostrediach niekedy špecifikované meraním hustoty pred a po expozícii. Bežné pece a optické aplikácie tento efekt nevidia, ale je to pripomienka, že hustota je vlastnosť, ktorá reaguje na okolitý svet.

Kľúčové veci so sebou: Obsah hydroxylu, fiktívna teplota, prax žíhania a spôsob tavenia spôsobujú malé, ale významné rozdiely v hustote; pozorný výrobca taveného kremeňa tieto rozdiely dokumentuje namiesto toho, aby sa schovával za zaokrúhlenú nominálnu hodnotu.

Prečo je hustota taveného kremeňa dôležitá v skutočných aplikáciách

Keď je teória jasná, je funkčná ďalšia otázka: kde hodnota hustoty skutočne zmení rozhodnutie? Odpoveď možno rozdeliť do štyroch skupín aplikácií, ktoré zodpovedajú produktovej rade typického výrobcu kremenného skla: polovodičové a fotovoltaické spracovanie, optické komponenty, infračervené vykurovacie a lampové systémy a presné laboratórne prístroje.

Polovodičové a fotovoltaické spracovanie

V polovodičovej difúznej peci strávia kremenné trubice, člny a tégliky tisíce hodín nad 1 100 °C. Hmotnosť komponentu, ktorá je priamo úmerná hustote taveného kremeňa, určuje, koľko tepla sa absorbuje počas nábehu a ako pomaly zaťaženie reaguje na zmeny požadovanej hodnoty teploty. Difúzna trubica s priemerom 300 mm a hrúbkou steny 5 mm váži približne 20 kg na meter; chyba hustoty 0,02 g/cm³ to zmení o približne 180 gramov na meter, čo je dosť na ovplyvnenie kalibrácie robota na manipuláciu s plátkami, ktorý bol naprogramovaný pre špecifické užitočné zaťaženie. Hustota tiež interaguje s výkonom téglika pri raste Czochralského kryštálu a odlievaní fotovoltaických ingotov. Rovnomerne hustá stena téglika poskytuje rovnomerný prenos tepla a predvídateľnú štruktúru bublín, zatiaľ čo téglik s lokalizovaným kolísaním hustoty sa môže počas prehýbania pri vysokej teplote správať nepredvídateľne. Keď továreň na výrobu polovodičov porovnáva výrobcu kremenného skla pre dodávateľské zmluvy, požiadavka na rozsah hustoty šarže téglikov elektronickej kvality je legitímna technická otázka, nie formalita. Z rovnakého dôvodu by inžinieri, ktorí sú zodpovední za rast ingotov, mali pred schválením nového dodávateľa kremenného téglika dôkladne preskúmať konzistenciu merania.

Semiconductor Electronic Grade Quartz Crucible for High Purity Applications Polovodičový kremenný téglik elektronickej kvality pre aplikácie s vysokou čistotou Tento téglik vyžaduje čistotu SiO2 nad 99,998 % a úroveň nečistôt pod 10 ppm, čo z neho robí kritickú zložku pre procesy difúzie polovodičov a rast kryštálov, kde rovnomernosť hustoty priamo ovplyvňuje tepelný a mechanický výkon. Zobraziť produkt →

Optické komponenty a laserové systémy

V optike je rovnomernosť hustoty úzko spojená s homogenitou indexu lomu. Okienko z taveného kremeňa, hranol alebo šošovka, ktorá vykazuje lokálnu zmenu hustoty, bude tiež vykazovať lokálnu odchýlku indexu, ktorá zhoršuje kvalitu čela vlny a môže vytvárať polarizačné efekty vo vysokovýkonných laserových systémoch. Veľké okná a priezory majú aj praktický problém s hmotnosťou. Okienko z taveného kremeňa s priemerom 150 mm a hrúbkou 20 mm váži približne 778 gramov a plná vákuová komora so šiestimi takými priezormi pridáva takmer 5 kg samotného kremeňa. Montážne príruby musia byť navrhnuté pre túto hmotnosť plus zaťaženie vákuovým tlakom a zodpovedný technik vynásobí objem konzervatívne stanovenou hustotou, zvyčajne 2,21 g/cm³ pre číry tavený kremeň, pred dokončením vzoru skrutiek. Optické triedy vyrábané továrňou na výrobu kremenného skla v Číne sa bežne delia na JGS1 pre ultrafialové žiarenie, JGS2 pre všeobecné ultrafialové žiarenie a JGS3 pre infračervené aplikácie a hustota každej triedy je zahrnutá v certifikáte továrne. Kupujúcemu, ktorý akceptuje tabuľku „typických vlastností“ bez nameranej hodnoty šarže, chýbajú presne tie údaje, ktoré spájajú platňu s jej optickým správaním.

Transparent Quartz Tube for Optical and Industrial Use Transparentná kremenná trubica na optické a priemyselné použitie S viac ako 93% optickou priepustnosťou a nízkym obsahom hydroxylových skupín je táto trubica vhodná na výrobu lámp a vykurovacie aplikácie. Jeho hustota ovplyvňuje hmotnosť a tepelné správanie, čo pomáha inžinierom vybrať správnu špecifikáciu. Zobraziť produkt →

Infračervené vykurovacie telesá a lampové systémy

Infračervené kremenné ohrievače sa spoliehajú na tenké kremenné trubice, ktoré obsahujú uhlíkové vlákna, drôty zo zliatiny niklu a chrómu alebo vyhrievacie prvky z volfrámového drôtu. Kremenný obal je zvolený preto, že účinne prenáša infračervené žiarenie, odoláva teplotám nad 800°C a nereaguje s vykurovacím telesom. Hustota určuje meranie hrúbky steny a hmotnosť na meter, ktorú kupujúci používajú na porovnanie cenových ponúk od rôznych dodávateľov. Mliečne biela kremenná trubica je priehľadná vďaka kontrolovanej distribúcii mikrobublín; tieto bubliny znižujú efektívnu objemovú hmotnosť a zároveň zachovávajú tepelný výkon, ktorý dekoratívne a priemyselné ohrievače vyžadujú. V druhom extréme je úplne priehľadná trubica bez veľkých bublín a dosahuje takmer teoretickú hustotu 2,20 g/cm³. Kompetentná továreň ponúkne dva produkty s rôznymi očakávaniami hustoty a skúsený výrobca vykurovacích telies tento rozdiel použije na výber správnej trubice pre cieľovú aplikáciu.

Optical Quartz Window with High Purity and Thermal Stability Optické kremenné okienko s vysokou čistotou a tepelnou stabilitou Toto okno s obsahom oxidu kremičitého nad 99,99 % a tvrdosťou podľa Mohsa 7 ponúka nízku tepelnú rozťažnosť a vynikajúcu elektrickú izoláciu, vďaka čomu je vhodné pre optické systémy, kde rovnomernosť hustoty ovplyvňuje kvalitu čela vlny. Zobraziť produkt →

Laboratórne prístroje a presné prístroje

Kremenný laboratórny tovar, ako sú kadičky, tégliky, kyvety, skúmavky a nádoby na trávenie, je špecifikovaný čiastočne na čistotu a čiastočne na geometrickú presnosť. Hustota vstupuje do obrazu pri kalibrácii vztlaku, objemovom testovaní skla a analytických váhach. Kremenná kyveta, ktorá je o 1 percento hustejšia ako jej nominálna hodnota, bude mať tenšie steny pre rovnaké vonkajšie rozmery, čím sa zmení dĺžka optickej dráhy a potenciálne sa posunie čítanie spektrofotometra. Kupujúci, ktorí nakupujú vo veľkom pre laboratóriá, by si mali vyžiadať hodnotu hustoty nahlásenú výrobcom taveného kremeňa, aby laboratórium mohlo v prípade potreby kompenzovať.

Spoločným bodom všetkých štyroch skupín aplikácií je, že hustota nie je nikdy jedinou špecifikáciou, ale vždy ide o krížovú kontrolu stability procesu. Keď nákupca skombinuje nameranú hustotu s obsahom OH, analýzu stopových kovov a kontrolu rozmerov, systém kvality dodávateľa je oveľa ťažšie sfalšovať.

Kľúčové veci so sebou: V polovodičových, optických, vykurovacích a laboratórnych nastaveniach sa hustota taveného kremeňa používa na výpočet hmotnosti, potvrdenie rovnomernosti steny a overenie tepelnej histórie, čo z neho robí praktickú bránu kvality pre každú prichádzajúcu kontrolu.

Hustota taveného kremeňa a súvisiace fyzikálne vlastnosti

Hustota nefunguje sama. Konštrukcia kremenného komponentu závisí od zhluku vlastností, ktoré všetky vedú k rovnakej sieti amorfného oxidu kremičitého. Pochopenie toho, ako hustota súvisí s mechanickou pevnosťou, tepelnou rozťažnosťou, tepelnou vodivosťou a elektrickým odporom, pomáha kupujúcemu interpretovať údajové listy a predpovedať, ako sa bude diel správať v prevádzke.

Kľúčové fyzikálne vlastnosti, ktoré sprevádzajú hodnotu hustoty taveného kremeňa v typickom údajovom liste z číreho kremenného skla. Čísla sú reprezentatívne a líšia sa podľa ročníka.
Nehnuteľnosť Typická hodnota Praktický význam
Hustota 2,20 – 2,21 g/cm³ Hmotnosť, tepelná hmotnosť, kontrola rovnomernosti
Pórovitosť 0 % (jasné známky) Plynotesnosť, odolnosť voči znečisteniu
Tvrdosť 5,5–6,5 Mohs; ~570 KHN Odolnosť proti poškriabaniu pri manipulácii
Pevnosť v ťahu (dizajn) ~48 MPa Limity rýchlosti chladenia, montážne napätie
Pevnosť v tlaku >1,1 GPa Návrhy vysokotlakových výrezov
Youngov modul ~72 GPa Priehyb pri zaťažení
CTE (20–300 °C) 0,55 x 10⁻⁶/K Odolnosť voči tepelným šokom
Tepelná vodivosť ~1,3 – 1,4 W/(m·K) Rýchlosť ohrevu, dizajn izolácie
Bod mäknutia ~1680 °C Maximálna prevádzková teplota žíhaného tovaru
Objemový odpor >1018 Ω·cm pri 20 °C Elektrická izolácia v systémoch svietidiel

Osobitnú pozornosť si zasluhuje súvislosť medzi nízkou hustotou skla a jeho tepelnou rozťažnosťou. Pretože amorfná sieť obsahuje určité množstvo "voľného objemu", štruktúra môže absorbovať tepelné vibrácie bez toho, aby výrazne menila svoje rozmery. Táto nízka rozťažnosť, nie samotná hustota, je to, čo dodáva tavnému kremeňu jeho legendárnu odolnosť voči tepelným šokom. Nízka tepelná vodivosť kremenného skla vyplýva aj z otvorenej siete: teplo musí prechádzať cez neusporiadanú, slabo viazanú štruktúru, takže materiál vedie zhruba 60-krát menej tepla ako hliník. Tenšia kremenná trubica preto rýchlejšie dosiahne tepelnú rovnováhu v infračervenom ohrievači, čo je presne to, čo dizajnéri vykurovacích telies chcú. Mechanicky mierna tuhosť 72 GPa znamená, že kremenné rúrky nie sú také tuhé ako oxid hlinitý alebo oceľ, takže dlhé vodorovné rúrky musia byť v určitých intervaloch podopreté, aby sa zabránilo prehýbaniu pri vysokej teplote. Pretože hustota zostáva blízko 2,20 aj pri prevádzkových teplotách, vztlakové sily vo vákuovej nanášacej komore sa časom nemenia a rozmerová stabilita komponentu umožňuje predvídateľnosť procesnej komory. A nakoniec, veľmi nízka pórovitosť a vysoká hustota číreho taveného kremeňa sú to, čo ho robí nepreniknuteľným pre spracovanie plynov, čo je základná vlastnosť pre difúzne trubice a tégliky uchovávajúce roztavené materiály. "Tabuľka hustoty kremeňa" na údajovom liste by sa preto mala čítať spolu s týmito susednými vlastnosťami; Akákoľvek hodnota, ktorá je mimo rodiny, by mala vyvesiť červenú vlajku predtým, ako sa diel dostane do čistej miestnosti.

Kľúčové veci so sebou: Hustota taveného kremeňa je v strede zhluku vlastností; rovnaká otvorená sklenená sieť, ktorá dáva nízku hodnotu 2,2 g/cm³, tiež vytvára nízku rozťažnosť, nízku tepelnú vodivosť a vynikajúcu elektrickú izoláciu.

Ako zmerať a overiť hustotu taveného kremeňa

Meranie hustoty taveného kremeňa v praxi je jednoduchá, ale presná operácia, ktorú môže vykonať každé továrenské laboratórium alebo inšpektor tretej strany. Štandardnou metódou je Archimedova ponorná technika, často podľa ASTM C693 alebo ISO 5017. Vzorka sa odváži na vzduchu, znovu sa odváži ponorená do destilovanej vody a hustota sa vypočíta z pomeru dvoch meraní, korigovaných na hustotu vody závislú od teploty.

  1. Odrežte alebo vyberte z materiálu čistú reprezentatívnu vzorku s hmotnosťou najmenej 20 až 50 gramov; zabráňte odštiepeniu okrajov, prasklinám a povrchovej kontaminácii.
  2. Očistite vzorku etanolom alebo vhodným rozpúšťadlom, opláchnite ju v deionizovanej vode a úplne vysušte, aby povrchová vlhkosť nemohla ovplyvniť prvé váženie.
  3. Odvážte suchú vzorku na vzduchu na analytických váhach s rozlíšením 0,1 mg; zaznamenajte hmotnosť ako m (vzduch).
  4. Vzorku suspendujte v odplynenej destilovanej vode pri zaznamenanej teplote, zvyčajne 20 °C alebo 25 °C, pomocou jemného drôtu alebo špeciálne vyrobeného ponoru; uistite sa, že na povrchu neulpívajú vzduchové bubliny.
  5. Odvážte suspendovanú vzorku a zaznamenajte zdanlivú hmotnosť ako m (voda).
  6. Hustotu vypočítajte pomocou vzorca ρ = [m(vzduch) × ρ(voda)] / [m(vzduch) − m(voda)], kde ρ(voda) je hustota vody pri nameranej teplote.
  7. Zopakujte meranie na troch samostatných vzorkách z tej istej šarže a uveďte priemer a rozptyl; odchýlka menšia ako 0,005 g/cm³ je typická pre výrobnú dávku dobre žíhaného číreho kremeňa.

V prípade veľkých komponentov, ako sú rúry pece alebo hrubostenné tégliky, môže byť metóda ponorenia nepraktická. V tomto prípade sa hmotnosť suchého komponentu vydelí objemom vypočítaným z jeho vonkajších rozmerov a výsledok sa porovná s výrobným certifikátom. Táto geometrická metóda je menej presná, pretože tolerancie hrúbky steny a ovalita prinášajú neistotu, ale často postačuje na potvrdenie, že dodaná trubica zodpovedá očakávanej hustote taveného kremeňa v rozmedzí 0,02 g/cm³. Pre veľmi husté produkty, ako sú kremenné ingoty a bloky, alebo pre vysoko čistý kremenný prášok poskytuje pyknometria plynov s héliom najspoľahlivejšiu skutočnú hodnotu hustoty vylúčením otvorenej pórovitosti, do ktorej by mohla preniknúť voda.

Prečo je pre kupujúceho dôležitá metóda merania? Rovnaký certifikát hustoty môže byť vygenerovaný dobrou alebo zlou technikou. Nekvalifikovaný operátor, ktorý zabudne vodu odplyniť, nezohľadní hustotu vody pri inej teplote alebo použije kontaminované potápač, môže ľahko dosiahnuť výsledok, ktorý je o 0,02 g/cm³ alebo viac. Keď výrobca taveného kremeňa uvádza, že hustota bola meraná s odkazom na konkrétnu normu a na certifikáte uvádza rozlíšenie váhy a teplotu vody, táto úroveň detailov je silným signálom vyspelého systému kvality. Kupujúci by sa mali tiež opýtať, či sa meranie hustoty uskutočnilo na samotnom predávanom komponente alebo na skúšobnom kuse z rovnakej taveniny, pretože oddelená vzorka z konca výrobku je oveľa reprezentatívnejšia ako samostatný laboratórny ingot.

Kľúčové veci so sebou: Meranie Archimedovho ponoru podľa ASTM C693 alebo ISO 5017 je spoľahlivým spôsobom overenia hustoty taveného kremeňa; trvať na zdokumentovanej testovacej metóde a nameranej hodnote šarže, nie na skopírovanej typickej hodnote z brožúry.

Sprievodca výberom kupujúceho: Úvahy o hustote, triede a dodávateľovi

Keď nákupný tím hodnotí kremenné sklo od viacerých výrobcov, čiara hustoty v technickom liste by sa mala interpretovať piatimi rôznymi spôsobmi. V tabuľke nižšie sú zhrnuté, čo je potrebné skontrolovať a prečo je to dôležité pri rozhodovaní. V praxi kupujúci nehľadá najvyššiu alebo najnižšiu hustotu; kupujúci hľadá konzistenciu, dokumentáciu a hodnotu, ktorá zodpovedá uvedenej triede a výrobnej metóde.

Kontrolný zoznam pre kupujúcich porovnávajúci údaje o hustote od výrobcov a dodávateľov kremenného skla.
Čo skontrolovať
Hustota value quoted on certificate of analysis
Obsah hydroxylu (OH) pre rovnakú dávku
Vyhlásenie o žíhaní a fiktívna teplota
Čistota stopových kovov v ppm
Geometrické tolerancie hrúbky steny
Skúšobná norma uvedená pre metódu hustoty
Prečo na tom záleží
Potvrdzuje stabilitu kvality a procesu v celej šarži
Vysvetľuje absorpciu IR a potenciálne šírenie hustoty
Predpovedá odolnosť voči priehybu pri nepretržitej prevádzke pri vysokých teplotách
Určuje vhodnosť pre polovodičové a optické procesy
Umožňuje správnu premenu hustoty na hmotnosť komponentov
Umožňuje zopakovať meranie vo vlastnom laboratóriu

Okrem kontrolného zoznamu by kupujúci spolupracujúci s čínskym výrobcom alebo dodávateľom kremenného skla mali pochopiť, že rovnaký materiál možno dodať ako priehľadný kremeň, mliečny kremeň, nepriehľadný kremeň alebo syntetický tavený oxid kremičitý s nízkym obsahom OH a že každá rodina má svoje vlastné očakávania hustoty. Vodorovné karty nižšie zobrazujú tri bežné typy konfigurácií dostupné v typickej továrni na kremenné produkty a kontext hustoty, ktorý s nimi súvisí.

Číry tavený kremeň

Priehľadné sklo bez bubliniek s hustotou 2,20–2,21 g/cm³. Používa sa na rúry pecí, tégliky, optické okienka a laboratórne potreby, kde sa vyžaduje plynotesnosť a priepustnosť UV žiarenia.

Tavený oxid kremičitý s nízkym obsahom OH

Hydroxyl pod 5 ppm, hustota blízka 2,20 g/cm³, nízka absorpcia pri 2,7 µm. Vybrané pre infračervenú optiku, obálky lámp a vysokoteplotné polovodičové procesy, kde OH nesmie migrovať do prostredia plátkov.

Nepriehľadný / mliečny kremeň

Obsahuje kontrolované mikrobubliny, ktoré poskytujú efektívnu objemovú hustotu mierne pod 2,20 g/cm³ a mliečny vzhľad. Používa sa na infračervené vykurovacie trubice, tepelnú izoláciu a aplikácie, kde sa uprednostňuje difúzne žiarenie.

Z komerčného hľadiska dokumentácia hustoty pomáha kupujúcemu oddeliť skutočných výrobcov od obchodných spoločností. Výrobca, ktorý prevádzkuje svoje vlastné taviace pece, môže poskytnúť certifikáty na úrovni šarží, správy o hustote a nastavenie cyklov žíhania, keď zákazník nahlási problémy s výkonom. Veľkoobchodník, ktorý prebaľuje dovezené polotovary, môže odovzdať originálny dokument len ​​vtedy, ak je jeho dodávateľ dostatočne disciplinovaný na jeho výrobu. Pri nákupe vo veľkoobchodných množstvách je hustota rozložená do viacerých šarží dôležitá rovnako ako priemerná hodnota; zodpovedný dodávateľ uvedie, že všetky šarže spadajú napríklad do 2 200 ± 0,004 g/cm³, než aby tvrdil dokonalú konštantu.

Posledná a najužitočnejšia otázka, ktorú môže kupujúci položiť, je jednoduchá: „Môžeme vidieť najnovšie meranie hustoty pre skutočnú triedu, ktorú máme v úmysle objednať?“ Továreň, ktorá odpovedá s datovanou správou, hmotnosťou vzorky, teplotou vody a nameranou hodnotou hustoty, preukázala, že dostatočne dobre rozumie hustote taveného kremeňa, aby ju mohla kontrolovať. Továreň, ktorá odpovedá všeobecným maloobchodným dátovým listom, nie, a tento rozdiel často predpovedá celý vzťah s kvalitou.

Kľúčové veci so sebou: Naučte sa zaobchádzať s hustotou ako s vlastnosťou procesu riadeného šaržou; najlepší dodávateľ je ten, ktorý vám poskytne nameranú hodnotu, testovaciu metódu a priľahlé údaje o hydroxylových skupinách a čistote bez toho, aby ste sa na to pýtali dvakrát.

Často kladené otázky o hustote taveného kremeňa

Nižšie sú uvedené otázky, ktoré si obstarávacie a inžinierske tímy najčastejšie kladú, keď hodnotia hustotu taveného kremeňa pre rúrky, tyče, platne, tégliky a vlastný kremenný riad.

Aká je hustota taveného kremeňa v g/cm³?

Bežne uvádzaná hustota taveného kremeňa je 2,2 g/cm³, čo sa rovná 2,2 × 10³ kg/m³. Číry, dobre žíhaný tavený kremeň zvyčajne meria medzi 2,20 a 2,21 g/cm³, zatiaľ čo niektoré syntetické druhy môžu dosiahnuť 2,22 g/cm³ v závislosti od obsahu OH a tepelnej histórie. Akákoľvek certifikovaná hodnota medzi 2,19 a 2,23 g/cm³ sa môže stále nazývať tavený kremeň, preto si vždy vyžiadajte nameranú hodnotu pre konkrétnu šaržu.

Je hustota taveného kremeňa rovnaká ako hustota taveného kremeňa?

Áno, v praktickom používaní termíny tavený kremeň a tavený oxid kremičitý opisujú rovnaké amorfné sklo oxidu kremičitého. "Tavenina kremeňa" zvyčajne označuje syntetický materiál vyrobený z SiCl4, zatiaľ čo "tavený kremeň" označuje materiál vyrobený roztavením prírodného kremenného kryštálu. Obidva sa pohybujú okolo 2,20 g/cm³, pričom syntetické triedy sú často o niečo nižšie, keď je obsah hydroxylových skupín vysoký. Keď porovnávate dátové listy, rozdiel v hustote medzi týmito dvoma názvami je takmer vždy menší ako variácia medzi jednotlivými šaržami v rámci jedného výrobného procesu.

Prečo je hustota kryštalického kremeňa vyššia ako hustota taveného kremeňa?

Kryštalický kremeň má hustotu asi 2,65 g/cm³, pretože jeho atómy sú usporiadané v pravidelnej, tesne zbalenej kryštálovej mriežke. Tavený kremeň je amorfná alebo sklovitá pevná látka, takže jeho kremíkovo-kyslíkové tetraédre sú spojené v náhodnej sieti s väčším voľným objemom. Táto otvorená štruktúra je presne to, čo dáva tavenému kremeňu jeho nízky koeficient tepelnej rozťažnosti a odolnosť voči tepelným šokom, takže nižšia hustota je vlastnosť, nie chyba.

Mení sa hustota taveného kremeňa s teplotou?

Áno, ale len mierne. Medzi izbovou teplotou a 1 000 °C je celková tepelná rozťažnosť taveného kremeňa len asi 0,05 percenta, takže hustota klesá z asi 2,20 g/cm³ na zhruba 2,19 g/cm³. Po ochladení späť na izbovú teplotu sa hustota vráti na pôvodnú hodnotu, pokiaľ sa tepelná história nezmenila. K trvalej zmene hustoty dochádza až po predĺženej prevádzke nad bodom žíhania alebo po ožiarení v špecializovaných aplikáciách.

Ako môžem skontrolovať, či má kremenný komponent skutočne správnu hustotu?

Praktickou metódou je Archimedove váženie: zmerajte suchú hmotnosť, potom zmerajte zdanlivú hmotnosť, zatiaľ čo vzorka je suspendovaná v destilovanej vode, a vypočítajte hustotu pomocou štandardného vzorca. Jednoduchšia vstupná kontrola pre veľké rúry je vypočítať hmotnosť z nameraných vonkajších rozmerov a porovnať ju s dodanou hmotnosťou. Ak rozdiel presiahne približne 2 percentá, vyžiadajte si certifikát alebo pošlite komponent do skúšobne. Pri optických a polovodičových materiáloch trvajte na zdokumentovanej metóde merania, ako je ASTM C693.

Ako ovplyvňuje obsah OH hustotu taveného kremeňa?

Hydroxylové skupiny rozbíjajú sieť kremíka a kyslíka a vytvárajú väčší voľný objem, takže vyšší obsah OH vo všeobecnosti znižuje hustotu. Syntetický tavený oxid kremičitý s vysokým obsahom OH s 900 ppm hydroxylu môže merať o 0,01 až 0,02 g/cm³ menej ako materiál plazmovej kvality s nízkym obsahom OH. Hydroxyl tiež vytvára silný absorpčný pás v blízkosti 2,7 µm, čo je dôvod, prečo infračervené aplikácie vyžadujú kremenné sklo s nízkym obsahom OH, zatiaľ čo ultrafialové aplikácie často tolerujú alebo dokonca preferujú kontrolované hladiny OH z rôznych dôvodov.

Ktorá hustota taveného kremeňa je najlepšia na spracovanie polovodičov?

Pre polovodiče neexistuje „lepšia“ hustota; kľúčom je konzistentná certifikovaná hustota v rozsahu normálneho číreho kremeňa od 2,20 do 2,21 g/cm³. Kupujúci polovodičov sa viac starajú o čistotu, štruktúru bez bublín a rozmerovú stabilitu počas opakovaných tepelných cyklov. Ak dodávateľ uvádza nezvyčajne nízku hustotu pod 2,18 g/cm³, preskúmajte skúšobnú metódu, prípravu vzorky a záznam o žíhaní pred prijatím dávky pre kritický nástroj pece.

Ovplyvňuje hustota kremenného skla jeho cenu?

Nepriamo áno. Výrobná cesta, ktorá dosahuje presný, reprodukovateľný rozsah hustoty, zvyčajne zahŕňa lepšie suroviny, kontrolované tavenie a krok žíhania, čo všetko zvyšuje náklady. Výroba produktu s nízkou hustotou a zle žíhaného produktu je lacnejšia, ale bude vykazovať väčšiu variabilitu v prevádzke. Keď porovnávate cenové ponuky od výrobcu kremenného skla, opýtajte sa, aký rozsah hustoty je zaručený a aké dôkazy to potvrdzujú; táto otázka často vysvetľuje cenový rozdiel lepšie ako akékoľvek obchodné vyjednávanie.

Kde môžem kúpiť tavený kremeň s certifikovaným certifikátom hustoty?

Objednajte si priamo od výrobcu kremenného skla, ktorý prevádzkuje vlastné taviace a žíhacie pece a môže vydať certifikát o analýze s nameranou hustotou, obsahom OH a údajmi o stopových kovoch pre každú dávku. Priemyselní nákupcovia môžu tiež nakupovať od etablovaných dodávateľov a veľkoobchodníkov číre kremenné trubice, kremenné sklenené dosky a okná, tégliky a kremenný tovar na mieru, za predpokladu, že títo sprostredkovatelia odovzdajú pôvodný výrobný certifikát. Najspoľahlivejšou stratégiou získavania zdrojov je potvrdiť metódu testu hustoty pred zadaním objednávky, nie po príchode materiálu do doku.